Ada Ekranı
Ada Ekranı

Diş Hekimi Berna Bucak; ‘Diş sağlığı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar diş kaybına neden olabilir!’

60

Halk arasında diş ağrısı konusunda uygulanan kulaktan duyma birçok yöntem ile karşılaşıyoruz. Fakat bu yöntemlerin hemen hemen hepsi geçici çözümlerdir. Diş ağrısını geçirmek için komşunuzdan duyduğunuz veya internetten bulduğunuz yöntemler çözüm değil. Rahatlama hissiyatı verebilir ama bu durum çoğunlukla geçicidir. Ağrı insana verilen bir nimettir. Sizi uyarır, lütfen önemseyin ve hemen bir diş hekimine başvurun. Bu tür konuları ertelemek ne yazık ki çoğu zaman diş kaybı ile sonuçlanabilir.

Diş sağlığı ile ilgili bir diğer sorun ise doğru bildiğimiz yanlışlar. Çevreden duyup doğru olarak kabul ettiğimiz bu başlıkları da sizlerle paylaşmanın faydalı olacağına inanıyorum.

-Diş beyazlatmak için denenen farklı yöntemler dişlerinizin aşınması ile sonuçlanacaktır ve bunun sonucunda aşınan dişleriniz ise size hassasiyet ile dönecektir.En doğru beyazlatma yöntemi; bir diş hekimi gözetiminde olandır.

-Beyazlatma işlemi doğru ellerde yapıldığı sürece acılı bir işlem değildir.

-Çok sık karşılaşmış olduğum hastaların antibiyotik isteğinden dolayı antibiyotiklerden de bahsetmek gerekir ise; dişlerinizi tamamen tedavi etmezler. Olan enfeksiyonu düşürebilir veya nötralize edebilirler. Şunu da söylemek gerekir ki diş hekimliğinde %90 oranında antibiyotiğe ihtiyaç yoktur.

-Aynı şekilde yine çok istenen ağrı kesiciler dişlerinizin ağrısını tamamen kesmez. Kısa bir süreliğine ağrınızı sadece baskılar. Zaman kaybetmeden hekiminizi görmek en doğrusu olur.

-Lütfen ağrıyan dişinizin çekilmesine siz karar vermeyin. Yerine konulan hiçbir materyal size kendi dişinizin konforunu yaşatmaz.

-Bir de dişinizi kaybettiğinizde yerine yapılan implantların sizi ömür boyu götürmesi çoğunlukla sizin elinizdedir. 6 ayda 1 kendinizce hiçbir sorun olmasa bile diş hekimine kontrole gitmelisiniz. Nasıl dişlerinizi kaybedebiliyorsanız implantlarınızıda kaybedebilirsiniz.

-Çok yaygın bir inanç olan hamilelikte ‘diş tedavisi uygun değildir’ algısı yanlıştır. Hamilelik süresince, anne adayının kadın doğum uzmanı doktoruna danışılıp müdahale edilebilmektedir. Bununla beraber hamileliğin en güvenilir aralığı olan 4. 5. ve 6. ayları bu tür işlemler için daha uygun görülmektedir. Eğer planlı bir hamilelik süreci olacaksa en güzeli öncesinde diş kontrollerinin yapılmasıdır.

-Her zaman duyduğumuz bir diğer efsane de her doğumda bir diş kaybı olması. Böyle birşey yok. Bebek kalsiyum desteğini dişlerden değil kandan almaktadır. Hamilelik süresince ağız ortamının daha asidik olması ve hormonel değişikliklerden dolayı hijyene daha dikkat etmek gerekir. Edilmemesi halinde anne adayının hamilelik öncesi olan sorunlarının artması ile diş kayıpları olabilir.

-Yine çok merak edilen ‘diş temizliği’ zararlı değildir ve senede 2 kere yapılması şarttır. Yapılan diş temizliği bir nevi check-up değeri taşır.

-En en önemli konu ise doğru diş fırçalamaktır. Doğru bir fırçalama ile dişlerinizi %90-95 korursunuz.Dişlerin aşağı yukarı, sağa sola fırçalanması yanlıştır. Ağzımızın ortası boşluk olduğundan, dişetlerinden dişe doğru 45 derece tutup fırçamızı süpürme hareketi ile boşluğa atılıp öylece tükürülmelidir. Yani üst çenede dişetinden dişe doğru (aşağı doğru), alt çenede yine dişetinden dişe doğru (yukarıya doğru) fırçalanmalıdır. Bununla beraber dişlerimizin 3 yüzü (ön yüz-çiğneme yüzeyi-arka yüz) vardır. Tüm yüzler boşluğa doğru fırçalanmalıdır.

 

Diş Hekimi Berna Bucak

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku