Ada Ekranı
Ada Ekranı

Diyabet hastaları estetik işlem yaptırabilir mi? Dr. Selçuk Ökten yanıtlıyor…

38

Günümüzde estetik ve güzellik işlemlerine ilgi her geçen gün oldukça artmaktadır. Daha iyi görünmek için yapılan bu işlemlerin sonunda, bazı kronik hastalıklarda dolayı, sorun yaşanabilmektedir. Yapılan tüm estetik işlemleri ciltte bir yara oluşturmakta ve bu yara işlem tipine göre, kısa zamanda, vücudun tamir gücü ile onarılıp, kapanmaktadır. Regüle olmayan diyabet hastalarında estetik işlemlerden sonra, yara iyileşmesi bozuk olacağından, yara geç iyileşecek veya enfekte olacaktır. 

Diyabet hastalığı günümüzde en çok görülen, tedavi gerektiren, kronik bir hastalıktır. Diyabet hastası olup ta, yaptırılmak istenen estetik işlemlerde, sorun çıkıp çıkmayacağını, önceden bilmek mümkün değildir. Bu hastalığı olan kişilerin, güvenli bir yol haritasını takip etmeleri, son derece önemlidir. 

Estetik ve güzellik işlemleri 2 farklı katagoride uygulanmaktadır; 

1.si; Cerrahi Gerektirmeyen İşlemler ki, bunların başında botoks işlemi, dolgu uygulamaları, ip uygulamaları ve mezoterapi işlemleri  gelmektedir. 

2.si; Cerrahi işlemlerdir. Bu işlemlerin başında meme protezi, yüz ve karın germe, liposuction ve burun ameliyatlarıdır. 

Bu operasyonların dışında, küçük cerrahi işlem olarak kabul edilen saç ekimi döneminde de, diyabet hastalığının varlığı, çok önem arz etmektedir. 

Diyabet hastaları kendilerindeki, bu kan şekeri yüksekliği sorunun farkında iseler, cerrahi olan ve olmayan estetik işlemleri öncesinde kan şekeri kontrolü yaptırarak, tüm bu işlemleri yaptırabilirler. Ancak bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri, işlem bittikten sonrada, kişi şeker düzeyini takip ederek , yapılan işlemden dolayı sorun yaşama durumunu, en aza düşürebilirler. 

Cerrahi işlemler öncesi tüm kan  tetkikleri yapıldığı için, kişinin diyabet hastası  olup, kan şekerinin regüle olup olmadığı, yapılan testlerle ortaya çıkabilmektedir. Ancak cerrahi gerektirmeyen  tüm işlemler öncesi, kişi diyabet hastası ise ve kan şekeri regüle değilse, sorun yaşama olasılığı çok yüksektir. Herhangi bir estetik işlemi yaptırmak istediğinizde, eğer diyabet hastası iseniz, işlem öncesi durumunuzu, mutlaka doktorunuza bilgi vererek, şeker regülasyonunu yaptırmalısınız. Özellikle işlem bitiminden 15  güne kadar, şeker düzeyinizi kontrol altında tutmalısınız. 

Sonuç olarak diyabet hastası olsanız bile, kontrolü elden bırakmadan, ilaçlarınızı düzenli kullanarak, tüm estetik işlemleri rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Güzel olmak isterken, sağlığınızdan olmamak için, basit bir kan testi yaptırarak, olası kötü sonuçların önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. 

Sağlıkla kalın.. 

 

Dr. Selçuk Ökten 

MD CLINIC : TURKEY 

SIDA CLINIC : LONDON 

  

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku