Ada Ekranı
Ada Ekranı

İngiltere Dışişleri Bakanı Cleverly: Seferberlik ilanı savaşın Putin’in planlandığı gibi gitmediğini gösteriyor

53

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik ilan etmesini “Seferberlik ilanı savaşın (Putin için) planlandığı gibi gitmediğini gösteriyor.” dedi.

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul Görüşmeleri için New York’ta bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı. Ukrayna’nın doğusunda toprak kaybının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik ilan etmesini değerlendiren Cleverly, ”Seferberlik ilanı savaşın (Putin için) planlandığı gibi gitmediğini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

”Putin birkaç hafta içinde Ukrayna’nın tamamını işgal etmeyi umuyordu ama şimdi aylar sonra Ukrayna güçlerinin Rus güçlerini Ukrayna’nın doğusunun büyük bir bölümünde geri ittiğini görüyoruz.” diyen Cleverly, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Vladimir Putin’e mesajımız bu yasa dışı ve tahrik edilmemiş savaşın yanlış olduğu. Putin’in yapabileceği en iyi şey, birliklerini geri çekmek, Ukraynalıların ülkelerinin kontrolünü tekrar ele almasına ve ekonomilerini yeniden inşa etmesine izin vermek olur. Bu çağrımıza ve Ukrayna halkına destek vermeye devam edeceğiz.”

Cleverly, Rusya’nın işgali altındaki bazı bölgelerin yeniden Ukrayna’ya geçmesinin ardından, ”(Ukrayna’nın doğusunda)Buralarda yapılacak her türlü sahte referandum özgür, adil veya meşru olmayacak ve Ukrayna’nın doğusundaki insanların gerçek arzusunu, iradesini yansıtmayacak. Rusya’nın yapması gereken bu anlamsız referandumlarla zaman ve enerji harcamaktansa askerlerini geri çekmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku