Ada Ekranı
Ada Ekranı

İngiltere, Moderna’nın Omicron varyantına karşı da etkili Covid aşısını onaylayan ilk ülke oldu

50

İngiltere, ABD merkezli Moderna şirketinin geliştirdiği, hem orijinal koronavirüse hem de virüsün Omicron varyantına karşı geliştirilen aşıyı onaylayan ilk ülke oldu. Aşının sonbaharda hatırlatma dozu olarak sunulması ve yeni varyantlara karşı daha iyi koruma sağlaması bekleniyor.

Moderna önümüzdeki birkaç hafta içinde aşıları tedarik edebileceğini açıkladı. Ancak bu aşıları hangi ülkelerin alacağı henüz bilinmiyor. İngiltere’de tüm 50 yaş üstü ve yüksek risk grubundaki kişilere önümüzdeki aydan itibaren bir çeşit hatırlatma dozu yapılacak. Pandemide kullanılan orijinal aşılar, 2019’un sonunda Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüsün ilk formuyla savaşmak üzere vücudu bu virüse karşı eğitmek amacıyla tasarlanmıştı.

Covid virüsü o günden beri önemli ölçüde mutasyona uğradı ve bağışıklık sistemini delebilen  bir dizi yeni varyant ortaya çıktı. Bunlar dünya çapında vakalarda büyük artışlara neden oldu.

Hatırlatma dozlarında öncelik hangi gruplara yapılacak?

İngiltere’de bu aşıyla ilk hatırlatma dozları şu gruplar için önerilecek:

-Sağlık ve sosyal bakım personeli

-50 yaş üzeri herkes

-16 yaşın üzerinde olan bakıcılar

-Sağlık durumları nedeniyle daha fazla risk altında olan beş yaş üstü kişiler ve hamile kadınlar

-Bağışıklık sistemi zayıf biriyle aynı evi paylaşan beş yaş üstü kişiler

Başlangıçta 50-65 yaş arasındakilere aşı yapılması planlanmıyordu. Ancak varyantların hızla yayılması, virüsün nasıl mutasyona uğrayacağı konusundaki belirsizlik ve bu kış önceki yıllara göre sosyalleşme oranının yüksek olacağı beklentisi nedeniyle aşılama kampanyası genişletildi. Covid aşılarını güncelleyen tek şirket Moderna değil. Pfizer da Omicron’u hedef alabilecek aşılar üzerinde çalışıyor. 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku