Ada Ekranı
Ada Ekranı

İngiltere Savunma Bakanlığına Grant Shapps atandı  

7

İngiltere’de Savunma Bakanı Ben Wallace’ın istifa etmesinin ardından yerine atanan Grant Shapps’ın gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde Başbakan Sunak için kilit öneme sahip olabileceği belirtiliyor. İngiltere’de Savunma Bakanı Ben Wallace’ın istifa etmesinin ardından yerine Grant Shapps atandı. Başbakan Rishi Sunak’ın kabinedeki en sadık müttefiklerinden biri olarak gösterilen  Shapps, son olarak Enerji Güvenliği ve Sıfır Emisyondan Sorumlu Bakan olarak görev yapıyordu.  

Geçtiğimiz yıl Muhafazakar Parti lideri ve başbakan olmak için yürüttüğü kampanya sırasında Sunak’a destek veren Shapps, 2019’dan bu yana kabine üyesiydi. Yetenekli bir iletişimci olarak bilinen 55 yaşındaki Shapps’ın gelecek yıl yapılması beklenen genel seçimlerde Sunak için kilit öneme sahip olabileceği belirtiliyor.  

“Dünya daha istikrarsız olacak” 

Rus işgali karşısında Ukrayna’nın desteklenmesinde kilit rol oynayan 53 yaşındaki Ben Wallace, sabah saatlerinde resmen istifa etti. Dört yıl boyunca savunma bakanlığı görevini yürüten ve hükümette dokuz yıl geçiren Wallace, yaz aylarında siyasi hayattan çekilme niyetini bildirmişti.  

Wallace, Sunak’a yazdığı mektupta “Önümüzdeki on yıl içinde dünyanın daha güvensiz ve daha istikrarsız olacağına gerçekten inanıyorum” dedi. 

Wallace mektubunda, “2005 yılında milletvekili seçildim ve bunca yıldan sonra artık hayatın ihmal ettiğim yönlerine yatırım yapmanın ve yeni fırsatları keşfetmenin zamanı geldi. Orduya katıldığımdan beri kendimi ülkeme hizmet etmeye adadım. Ancak bu adanmışlığın bana ve aileme kişisel bir bedeli var.” ifadelerini kullandı. 

NATO Genel Sekreterliği için aday olan Wallace, ABD’nin desteğini alamamıştı. Winston Churchill’den bu yana en uzun süre görev yapan Savunma Bakanı olan Wallace, eski başbakan Theresa May’in Güvenlik Bakanı olduktan sonra 2019 yılında son görevine başladı. 

Wallace, Boris Johnson, Liz Truss ve Rishi Sunak yönetimi olmak üzere son üç hükümette görevde kalan üst düzey profile sahip tek bakan olarak biliniyor. 

 

Euronews.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku