Ada Ekranı
Ada Ekranı

Rusya: ABD istihbaratının Apple üzerinden yürüttüğü casusluk operasyonunu açığa çıkardık  

3

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), ABD istihbarat kurumlarının, Apple’a ait binlerce telefon üzerinden yürüttüğü casusluk operasyonunun açığa çıkarıldığını duyurdu. FSB’den yapılan yazılı açıklamada, çalışmalar neticesinde ABD istihbarat kurumlarının cep telefonları üzerinden yürüttüğü casusluk operasyonunun ortaya çıkarıldığı belirtildi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı da “Gizli veri toplama işlemi ABD yapımı cep telefonlarındaki yazılım açıkları üzerinden gerçekleştirildi” dedi. Bakanlık, “ABD istihbarat servisleri, internet kullanıcılarının bilgileri dışında geniş çaplı veri toplamak için onlarca yıldır bilişim şirketlerini kullanıyor” ifadesine yer verdi.  

Güvenlik açıklarından yararlanan yeni bir tür kötü amaçlı yazılımın Apple telefonlarında tespit edildiği iddiasına yer verilen açıklamada, söz konusu virüsün Apple markasına ait binlerce telefona bulaştığı öne sürüldü. Açıklamada, Rusya, NATO üyeleri dahil eski Sovyetler Birliği ülkeleri, İsrail, Suriye ve Çin’deki yabancı diplomatlara ait telefonların virüsle hedef alındığı ifade edildi. 

Apple’ın ABD istihbarat kurumlarıyla birlikte çalışmakla suçlandığı açıklamada, “Rus istihbaratı tarafından elde edilen bilgiler, Apple ile ABD istihbarat kurumlarının ve özellikle de ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) arasındaki yakın işbirliğini ortaya koyuyor. Apple’ın beyan ettiği, kullanıcıların kişisel verilerinin gizliliğini sağlama politikasının gerçekle uyuşmadığını doğruluyor.” ifadeleri yer aldı. 

Açıklamada, Apple’ın ABD istihbarat kurumlarına ve ABD vatandaşları dahil Beyaz Saray’ın istediği herkesin izlenmesi için “geniş bir fırsat yelpazesi” sunduğu ileri sürüldü. 

“ABD, dünyanın en büyük siber gücü” 

Harvard Üniversitesi’nin Belfer Center Cyber 2022 Güç Endeksi’ne göre, “ABD dünyanın en büyük siber gücü. Onu Çin, Rusya, İngiltere ve Avustralya izliyor. ABD’li ve İngiliz istihbarat servisleri, Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’ya asker göndermesinden kısa bir süre sonra Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeyi planladığına dair bilgiyi ortaya çıkarmıştı. 

AA 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku