Ada Ekranı
Ada Ekranı

Türkiye ve İsveç NATO konusunda anlaşamadı, İsveç başbakanı Erdoğan’la görüşecek

1

İsveç Başbakanı, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuyu yüz yüze ele alacak. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliği ile ilgili itirazlarını aşmak için yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini, fakat görüş ayrılıklarının devam ettiğini ve iki ülke liderinin doğrudan görüşeceğini belirtti. 

Stoltenberg, Vilnius’ta 11-12 Temmuz tarihlerinde yapılacak NATO Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un görüşeceğini bildirdi. 

Stoltenberg, “Pazartesi günü Vilnius’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ulf Kristersson’un katılacağı bir toplantı düzenleyeceğim.” diye konuştu. 

NATO, zirve öncesi Brüksel’deki NATO karargahında yapılan Türkiye-Finlandiya-İsveç Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı’nın beşincisinde sorunların aşılmasını ümit ediyordu. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, toplantıyı “verimli” olarak değerlendirdi. 

Finlandiya ve İsveç’in, Madrid’de NATO üyeliği başvurusu hakkında imzalanan Üçlü Muhtıra’nın gereklerini yerine getirdiğini savunan Stoltenberg, tüm NATO müttefiklerinin teröre karşı birlikte durduklarını ifade etti. 

Stoltenberg, Finlandiya’nın nisanda ittifaka katıldığını belirterek, “İsveç’in de ittifaka katılma zamanı gelmiştir. İsveç’in Üçlü Muhtıra kapsamında yapması gerekenleri yerine getirdiği konusunda açık oldum.” diye konuştu. 

Bugünkü toplantıya katılan tarafların ilerleme sağlandığı konusunda mutabık kaldığını belirten Stoltenberg, “Hepimiz İsveç’in tam üyeliğinin tüm müttefiklerin güvenlik açısından çıkarına olduğu konusunda hemfikiriz ve hepimiz bu süreci en kısa sürede tamamlamak istiyoruz.” ifadesini kullandı. 

Bazı çözülmeyen konular olduğunu belirten Stoltenberg onlarla ilgili de haftasonunda çalışacaklarını belirtti. 

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku