Ada Ekranı
Ada Ekranı

Türkiye’de 5 maymun çiçeği vakası tespit edildi

183

Sağlık Bakanı Koca şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 5 maymun çiçeği virüsü hastasının tespit edildiğini ve bu hastalardan 4’ünün iyileştiğini, bir hastanın ise izolasyonda olduğunu bildirdi.

Maymun çiçeği virüsüne ilişkin bir soru üzerine Bakan Koca, “Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi. Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi, bir hastamız ise izolasyonda.” dedi.

Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakası tespit edildi. Normal çiçek hastalığına nazaran maymun çiçeği genellikle daha hafif seyrediyor. Bununla birlikte uzmanlar yine de temkinli ve tedbirli olunması konusunda uyarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Afrika ülkeleri dışında 50 ülkede görülen maymun çiçeği hastalığı giderek yayılıyor. Hastalığın yayılmaya başladığı mayıs ayından bu yana 3 bin 400’den fazla vaka tespit edildi, bir kişi de hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Uzmanlar şimdilik paniğe gerek olmadığını söylüyor, ama yine de temkinli ve tedbirli olunması konusunda uyarıyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku