Ada Ekranı
Ada Ekranı

Yemen ve İngiltere dışişleri bakanları “Husilerin petrol limanlarına saldırılarını” görüştü

35

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ile İran destekli Husilerin petrol limanı ve tesislerine yönelik saldırılarını ele aldı. Hükümete bağlı SABA ajansında yayımlanan açıklamaya göre, 18. Manama Diyalog Forumu için Bahreyn’de bulunan Mubarek ile Cleverly görüşme gerçekleştirdi.

Açıklamada, ikilinin “Husilerin İran yapımı insansız hava araçları (İHA) kullanarak ticari kuruluşlara ve petrol limanlarına düzenlediği saldırıları” görüştüğü aktarıldı. Mubarek görüşmede, “Yemen hükümeti, vatandaşların yaşadığı sıkıntıları sona erdirmek ve barışı tesis etmek için önemli tavizler verdi. Ateşkes şartlarına bağlı kaldı. Husi milisleri ise ateşkesin uzatılmasını engelledi.” ifadelerini kullandı.

Cleverly ise ülkesinin, Yemen’in birliğine ve istikrarına önem verdiğini belirterek, savaşı sona erdirmesi ve barışı tesis etmesi için Yemen Başkanlık Konseyine destek verdiğini kaydetti.

Yemen’deki çatışmalar ve geçici ateşkes

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan’da Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim’de yerel saatle 19.00’da sona ermişti.

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı’nı hedef almıştı. İran destekli Husiler, 9 Kasım’da da Şebve’deki Kuna Limanı’na saldırı girişiminde bulunmuş, limanda demirli bir tankeri hedef almaya çalışan Husilere ait İHA düşürülmüştü.

 

AA

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku